امروز: دوشنبه، 3 مهر 1396

استان اصفهان

سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور

» » سلسله سمینارهای آموزشی مهارتهای زندگی
  06/22 1396
  زمان :  18 بهمن ماه 1395
  مکان:  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

  گزارش مختصر

  این برنامه در روز دوشنبه  18بهمن ماه  1395  ساعت 30/8الی 30/11 توسط معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با حمایت و نظارت سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و با مشارکت دار القرآن کریم اصفهان، معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، سازمان تبلیغات استان اصفهان ، صدا وسیمای مرکز اصفهان ، کمیته و ستاد قرآنی دهه فجر انقلاب ، شورای هماهنگی تبلیغات اصفهان ،  و با سخنرانی اساتید برجسته حوزه و دانشگاه حجت الاسلام والمسلمین نیلی پور ریاست بنیاد مهدویت ، حجت الاسلام والمسلمین گرجی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر امان الهی در تالار دکتر شریعتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد . 

  سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین گرجی

  امروز قرآن در جامعه ما غریب و مهجور است و بسیاری از مردم قرآن نمی‌خوانند، علی‌رغم اینکه حتی رو خوانی قرآن نیز مطلوب است.

  شهید مطهری به دختر خود توصیه می‌کردند که روزی یک حزب از قرآن را بخواند و ثواب تلاوت آن را به روح پیغمبر هدیه کند.

  سعی کنید علاوه بر تلاوت قرآن، در آیات آن نیز تدبر کنید. قرآن کتاب زندگی است:«إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا»: «قطعا اين قرآن به [آيينى] كه خود پايدارتر است راه مى ‏نمايد و به آن مؤمنانى كه كارهاى شايسته مى كنند مژده مى‏ دهد كه پاداشى بزرگ برايشان خواهد بود.» اگر به دنبال مطمئن‌ترین راه برای زندگی باشیم، باید آن را در قرآن بجوییم.

  باید تلاش کنیم قرآن در متن جامعه جریان پیدا کند، نه اینکه فقط آن را در خانه نگهداری کرده و در مراسم ازدواج و ترحیم آن را تلاوت کنیم. جامعه ما نیازمند دانشجوی قرآنی، مهندس و پزشک قرآنی، ازدواج قرآنی و تربیت قرآنی است

  جامعه امروزی ما نیازمند اساتید قرآنی، روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی قرآنی، مادر و پدران قرآنی دارد نفس قرائت قرآن خود مایه نزدیکی و ارتباط با قرآن بوده و متاسفانه این قرابت در جامعه امروزی بسیار ضعیف شده است.حجت الاسلام والمسلمین مهدی گرجی ادامه داد: باید سعی شود علاوه بر قرائت قرآن در مفاهیم آیات آن نیز تدبیر شود، قرآن کتاب زندگی است و مطمئن‌ترین راه‌ها برای روش درست زندگی کردن را از قرآن می‌توان یافت.

  وی با اشاره به اهمیت عمل به مفاهیم قرآنی در زندگی گفت: عمل به دستورات قرآن نکته‌ای است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. قرآن باید در همه بخش‌های زندگی ما و نه فقط در مجالس، حضور داشته باشد.

  سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین نیلی پور 

  آقای نیلی پور، استاد حوزه و دانشگاه گفت: با تدبر در مباحث قرآن می‌توانیم سوره نور را به سوره خانواده تعبیر کنیم.

  سوره  نور از سوره‌هایی است که بر تلاوت آن تأکید زیادی شده و از آثار آن افزایش حیا و تقویت پلیس درونی است و در نتیجه سبب می‌شود فرد به مرزهای عفاف و حجاب احترام بیشتری بگذارد.

  در سوره نور، ۲۲ آیه به خانواده اختصاص دارد، ۸ آیه از آیات توحیدی و۶ آیه از آیات ولایت و مهدویت است.

  سوره نور تنها سوره‌ای است که کلمه (سوره) در آن بکار رفته است، کلمه سوره از سوار گرفته شده، سوار به معنی دستبند است که زنان به منظور زینت از آن استفاده می‌کنند. اینکه چرا در ابتدای این سوره از این کلمه استفاده شده، مفسرین دلیل آن را اینگونه بیان می‌کنند که خانواده و نظام خانواده زینت جامعه است.

  مفسرین همچنین دلیل دیگر به کار رفتن کلمه سوره در ابتدای آیه را این مسأله بیان کردند که مردم عربستان در گذشته برای حفاظت از محیط اطراف خود دیواری در اطراف شهر بنا می‌کردند که به آن، سور می‌گفتند و حفظ محیط خانواده، حفاظت از محیط جامعه است.

  وی به تعدادی از آیات مربوط به خانواده و اقامه حدود علیه هنجارشکنی در جامعه اشاره کرد و افزود: خداوند در این سوره  به پاک زیستن در جامعه امر می‌کند.

   آیه ۳۰ سوره مربوط به مراقبت از چشم و آیه ۲۲ مربوط به روان سازی فرهنگ ازدواج و آیه ی ۳۲ مربوط تربیت جنسی در محیط خانواده است.

  وی با اشاره به اینکه آیات ۲۴،۳۴،۳۵،۳۸،۴۱،۴۲،۴۳،۶۵ سوره نور از آیات توحیدی است، گفت: قله توحیدی این سوره آیه«الله نورالسماوات و الارض» است.

  آقای نیلی پور در برنامه، سخنرانی خود را با موضوع عفاف در قرآن ادامه دادند و آن را مسئله ای بسیار جدی از نظر قرآن بیان فرمودند.  یکی از مهمترین حربه های استعمار جوامع مسلمان فروپاشی خانواده است.  از سوره های قرآن که مباحث خانواده را مطرح کرده اند را سوره نور معرفی می کند در سوره مبارکه نور 14 مرتبه واژه بیوت مطرح شده بیوت جمع بیت است که نشان دهنده اهمیت خانه و خانواده است. اولین مورد از بیوت هنجارشکنی در جامعه است. در نظام هستی قانونی وجود دارد اگر کسی در جاهای غلط رفت دچار انسانهای خبیث می شود و اگر کسی در مسیر غلط قرارگرفت دچار خباثت اجتماعی می شود و نصیب او انسانهای غلط خواهد بود. اگر جامعه به سمت ناپاکی حرکت کند جامعه دچار ناپاکی خواهد شد. خداوند به انسانهای پاک، رزق پاک را می دهد. از مهمترین عوامل تزکیه فردی، خانوادگی و اجتماعی این است که در نگاهمان مدیریت داشته باشیم. حفظ چشم انسان را از آلودگی جنسی نجات پیدا می کند اگر ما نتوانیم چشم را کنترل کنیم لغزش گناه جنسی فراهم می شود هرزچشمی باعث شیوع فسادهای جنسی خواهد شد. یک دوربین الهی هست که افرادی که ممکن است دور از چشم دیگران خطاهایی انجام می دهند شما آن کار را انجام می دهید خداوند خبیر و آگاه است. علم به خدا و صفات خدا توحید را در جامعه تقویت می کند. روانشناسی فرهنگ ازدواج از راههایی است که سوره نور برای جلوگیری از مسیرهای غلط معرفی می کند دستور به ازدواج داده و ترس از فقر را باعث عدم ازدواج می داند. تربیت جنسی در محیط خانواده باعث میشود که قویترین و دراز مدت ترین نیروی خدادادی در مسیر صحیح هدایت می کند به بچه های خودتان یاد بدهید که ورود و خروج به اتاق خصوصی والدین با اجازه و استیذان باشد برای رعایت عفاف و حجاب ریزه کاری های عفاف و حجاب را یاد بدهیم.اگر شما خودتان استیذان بگیرید بچه شما هم استیذان را یاد خواهد گرفت. ساختار توحید در هستی و آیات ولایت و مهدویت هم در سوره نور مطرح شده است. یکی از مسائل مهم در زندگی برای انجام دادن هر عملی اذن خدا و رضایت امام زمان (عج) است حتی در کار خوبی که می خواهیم انجام دهیم اذن امام زمان لازم است. یکی از پیام اخلاقی سوره نور این است که در همه کارهایمان از خدا و رسول خدا و اولیای الهی اجازه بگیریم. یک پیام دیگر در این سوره این است که اگر ما بتوانیم خانواده های سالم و صالحی داشته باشیم منتظر امام زمان (عج) باشیم اگر جامعه سالم و جهان سالم می خواهیم خانواده سالم باید داشته باشیم این یک سیر منطقی است. انسانهای مهدوی موحد بسازیم  خانواده مهدوی بسازیم جامعه کوچک مهدوی و توحیدی بسازیم تا امام زمان( عج ) جامعه جهانی مهدوی به ما عرضه کند. با این سه گام باعث ظهور جامعه مهدوی و توحیدی خداوند متعال به عنوان یک رزق معنوی مقدر خواهد نمود.

  سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر  امان الهی

  برای پی بردن به علت مشکلات جامعه، یا باید به دادگاه و یا به مراکز مشاوره مراجعه کنیم. من از این جهت که مشاور هستم و با مردم ارتباط زیادی دارم، متأسفانه باید بگویم که در جامعه اتفاق خوبی در حال رخ دادن نیست و به واقع زندگی‌های امروزی فاصله زیادی با آموزه‌های قرآن دارد.

  اگر شیوه زندگی ما قرآنی و دینی است،و قرآن نوید به آرامش داده چرا بعد از ازدواج به آن آرامشی که قرآن نوید داده است  دست پیدا نمی­کنیم؟

  کجای کار اشکال دارد ؟. اگر ما انسانی قرآنی هستیم  چرا باید همچنین آماری رامتاسفانه در جامعه باید داشته باشیم    چرا کشور ما درست میان ۲۰۷ کشور دنیا، رتبه چهارم را به لحاظ آمار طلاق داراست. همه اینها حاکی از این است که ما از دین و قرآن فاصله گرفته‌ایم و از الگوهای خود فاصله گرفته ایم، چرا ما که در یک جامعه اسلامی زندگی می­کنیم  نمی توانیم از آن لذت ببریم چرا ما از قرآن اینقدر فاصله گرفته ایم؟ دشمن می خواهد مارا به کجا ببرد و ما چرا اجازه میدهیم که فضای خانوادهای ما به هم بریزد و آن چه خانواده ای است که نتیجه اش به قول قرآن کریم می شود سکون و آرامش ورحمت.؟

  خانواده بیمار مثل انسان بیمار است و نیاز به مداوا دارد.

  جامعه‌شناسان خانواده‌ها را به دسته های مختلفی  تقسیم می‌کنند که در ذیل به دو دسته آن اشاره می نمایم:

    دسته اول:

  خانواده‌های از هم گسیخته و متلاشی هستند که شبکه‌های ماهواره‌ای و تفکر اومانیستی این نوع زندگی خانوادگی را باعث می‌شوند. و به ما یاد میدهند، در این نوع خانواده‌ها، هر یک از اعضا به یک سمت حرکت می‌کنند و وحدت میان آنها وجود ندارد. این نوع زندگی، زندگی قرآنی نیست و سکون و آرامشی را که قرآن وعده داده است، به دنبال نخواهد داشت و این زندگی قرآنی نیست.

  دسته دوم،

  خانواده‌های متزلزل هستند، یعنی خانواده‌هایی‌ که باید یک سری اصول در آنها حاکم باشد، اما اینگونه نیست و به همین دلیل سکوت و آرامشی که قرآن کریم وعده داده است، در میان آنها وجود ندارد. خانواده متزلزل نمی‌تواند سرپناه محکمی برای اعضای خود باشد و خانواده‌ای بیمار محسوب می‌شود. خانواده سالم خانواده پر آرامش است مودت ورحمت در این خانواده های  متزلزل جای ندارد

  مدل خانواده های متزلزل را معرفی می کنم :   

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امان الهی با بیان اینکه این نوع خانواده‌ها فاقد چهار اصل مهم و اساسی هستند که برای هر خانواده‌ای لازم است، گفت:

   اصل اول، احترام به یکدیگر است که در روایات اسلامی تأکید زیادی بر آن شده است

  در این خانواده اصل احترام به یکدیگر رعایت نمی شود و فرزندان هم نمی توانند یاد بگیرند چون بین والدین رعایت نمی شود و این حربه دشمن است که دین ما را قدیمی جلوه دهد و آن هم از طریق شبکه های اجتماعی چرا که  ما داریم افراد که در شبانه روز 8 ساعت از این فضا استفاده میکنند، ولی مطالعه بسیار کم، آمار مطالعه در اصفهان 7 دقیقه در شبانه روز محاسبه شده و این فاجعه است  در صورتی که از حضرت صادق  (ع ) بیان شده اگر کسی یک لحظه درمحضر علم باشد مساوی است با شهادت. چقدر علم مهم است 

  اهل بیت (ع) بزرگترین روانشناسان عالمند

  اصل دوم:

  عشق‌ورزی و محبت کردن،  محبت ورزی است. پیامبر(ص) فرمودند: وقتی یک بار به همسر و دختر خود بگویید که من تورا خیلی  دوستت دارم، او هرگز این جمله را از یاد نخواهد برد

  چرا متاسفانه  یکی از آسیب های جامعه ما شده رابطه دو جنس مخالف؟

  این کارشناس و مشاور خانواده ادامه داد: اگر نوجوانان از والدین خود عشق و محبت ببینند، هرگز فریب محبت‌های دروغین افراد شیاد را در جامعه نخواهند خورد و گرفتار روابط اشتباه نخواهند شد

  اصل سوم :

  اعتماد نام دارد که بسیار مهم است و اصلی اسلامی و قرآنی محسوب می‌شود. در اسلام مقوله‌ای به نام تغافل وجود دارد، یعنی اگر اشتباهی از اعضای خانواده سر زد، آن را در زمان مناسب و با رعایت اصول گوشزد کنیم باید به همدیگر اعتماد کنیم  در سبک زندگی اسلامی اغماض  غلط است مودب ومحترم مشکل را بیان کنیم اول چند تا از خوبی ها را بگویید بعد مشکل را .

  آخرین اصل:

  امنیت به معنای آزادی بیان است، یعنی اعضای خانواده بتوانند با یکدیگر گفت‌وگو کرده و عیوب همدیگر را دوستانه مطرح کنند ونسبت به حل  مشکلات همدیگر احساس وظیفه  و مسئولیت داشته باشند و قادر باشند مسائلشان را بیان کنند تا بشود آن ها را رفع کرد

  بازدیدها: 12 نظرات: 0
معرفی واحد

  جهاددانشگاهی واحد استان اصفهان


  معاون فرهنگی: داریوش اسماعیلی

   

  شماره تلفن: 37932364-031

  شماره نمابر: 37932204-031

   پست الکترونیک:  sec.es@acecr.ac.ir و  esmaeili781@gmail.com

  وب سایت:                  esfahan.jdfarhangi.ir        و   www.jdisf.ac.ir


  آدرس: اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی، خیابان اندیشه، جنب تالار سبز، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی

   معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در سال 1361 با هدف«کمک به اسلامی شدن دانشگاه‌ها و اهتمام به حضور مؤثر دانشگاهیان در پیشرفت کشور و ایجاد جامعه‌ای متفکر، عدالتخواه، دین‌مدار، اخلاق‌گرا، قانون‌مدار، خودباور و علم محور از طریق:گسترش و تعمیق شناخت ارزش‌ها و آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی تقویت خودباوری، امید به آینده و اعتلای فرهنگ کار و تلاش.تعمیق هویت اسلامی – ایرانی دانشجویان و دانشگاهیان.رشد و ارتقاء مشارکت دانشجویان در برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری.تقویت فضای تفکر و آزاداندیشی و فضای گفتگو و خردورزی.ایجاد و گسترش ارتباط و همکاری برنامه‌های فرهنگی با ارگان­ها و سازمان­های دیگر.زیر مجموعه های معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی واحد اصفهان:1- مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا)2- سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی واحد اصفهان3- سازمان دانشجویان 4- مرکز گردشگری5- سازمان فعالیت های قرآنی6- خبرگزاری ایکنا7- خبرگزاری ایسنا8- مرکز فرهنگی نوع ب گردشگری علمی – فرهنگی نقش جهان9- مرکز فرهنگی نوع ب خدمات تخصصی چاپو نشر و تولید وسایل کمک آموزشی (فیروزه)شاخص ترین طرح ها عبارتند از:          خبرگزاری ایکنا:-         در محضر مولانا (نشست هفتگی مثنوی خوانی) به روایت مرتضی فلاح (سه جلسه- سه شنبه¬های هر هفته)-         میراث آیت الله (بررسی افکار ، آثار و جایگاه علمی، سیاسی و اجرایی آیت¬الله هاشمی با حضور سید علی نکویی، علی رضا   یوسفیان و حجت¬السلام احمد عابدینی) – 16/11/95انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و گروه جامعه¬شناسی دانشگاه اصفهان:-         کارگاه روش¬های تحلیل عکس در مطالعات فرهنگی با حضور دکتر افسانه کامران- آبان¬ماه 95-         کارگاه زندگی روزمره و مطالعات فرهنگی با حضور دکتر عباس کاظمی- 19 آبان¬ماه 1395فعالیتهای قرآنی:سه دوره آموزشی( دوره   تخصصی تربیت  مربی قرآنی کودک )2- اجتماع عظیم نهج البلاغه ای های اصفهان3-ایستگاه تدبر در قرآن4-سمینار مهارتهای زندگی قرآنی5-کرسی تلاوت وتدبر در قرآن 6-محفل قرآنی نور  بیستم7-مسابقه کتابخوانی 8-نمایشگاه عکس عاشوری9-همایش بزرگداشت هقته وحدت قشم10-نمایشگاه عکس شهود قدسی11-نمایشگاه عکس به مناسبت سوم خردا د12-مسابقه قرآن در خانهسازمان دانشجویان :•         نمایش و نقد فیلم¬های مستند و داستانی به همراه کارگا¬ه¬های تخصصی (17 برنامه)•         فعالیت¬های کانون عکس (9 برنامه)•         کانون فرهنگ و اندیشه (16 برنامه)•         مناظره دانشجویی(یک برنامه)•         کانون داستان و ادبیات (28 برنامه)مرکز افکارسنجی :سال 93 (27 طرح)سال 94 (21 طرح)سال 95 (49 طرح)سازمان انتشارات:تعداد کتب چاپ شده ( چاپ اول و تجدید چاپ) سال 1393: 45 عنوانتعداد کتب چاپ شده ( چاپ اول و تجدید چاپ) سال 1394: 42 عنوانتعداد کتب چاپ شده ( چاپ اول و تجدید چاپ) سال 1395: 71 عنوانتعداد کتب چاپ شده ( چاپ اول و تجدید چاپ) از اول سال 1393 تا مردادماه: 18 عنوانمرکز گردشگری نقش جهان:برگزاری کارگاه میناکاری پیشرفته (1 کارگاه)1-       بازدید از گلاب گیری قمصر کاشان و آبشار نیاسر در تاریخ 23 اردیبهشت 952-       بازدید از اداره گمرک استان اصفهان و خانه تاریخی ملاباشی در تاریخ 11 اسفندماه 953-       برگزاری کارگاه آموزشی میناکاری مقدماتی و پیشرفته (2 کارگاه) درسال 954-       میزگرد یک روزه نقش گروه های کوه گشت در صنعت اکوتوریسم اصفهان در تاریخ 3 شهریور 955-       همایش و نشست یک روزه ایمنی و حقوق ورزشی در اجرای تورهای طبیعت گردی و کوهنوردی در تاریخ 14 بهمن ماه 95
گزارش تصویری

فعالیتهای قرآنی واحدهای جهاددانشگاهی
انتخاب استان
تبلیغات