جهاددانشگاهی واحد کردستان
میزگرد تخصصی ایکنابررسی شد؛ ضعف در بخش تولید محتوای قرآنی/ تهدیدات فضای مجازی را به فرصت تبدیل کنیم
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ در میزگرد «چگونگی بهره‌گیری از فضای مجازی در توسعه فرهنگ قرآنی» که در غرفه خبرگزاری ایکنای کردستان در نمایشگاه قرآن برگزار شد، مسائلی همچون ضعف در بخش تولید محتوای قرآنی و استفاده از ظرفیت فضای مجازی و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها مطرح و بررسی شد.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
برگزاری محفل انس با قرآن ویژه جهادگران جهاددانشگاهی کردستان
گروه فعالیت‌های قرآنی- محفل انس با قرآن کریم به مناسبت ماه مبارک رمضان و به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی با حضور رحیم خاکی، قاری بین‌المللی امروز، هفتم خردادماه در محل سالن جلسات جهاددانشگاهی استان برگزار شد.
جهاددانشگاهی واحد همدان
حضور امام جمعه همدان در غرفه ایکنا در نمایشگاه قرآن
نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه همدان در غرفه ایکنا در نمایشگاه کتاب و ملزومات قرآنی همدان حضور یافت. حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب‌الله شعبانی اظهار کرد: رکن اصلی ماه مبارک رمضان توجه به قرآن کریم است، در بین تمام ایام سال، ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای توجه به قرآن کریم است. وی افزود: متأسفانه قرآن کریم طبق فرموده‌ خود در بین ما مهجور است، هم‌اکنون هم در این نمایشگاه محجور مانده است، بااینکه برای برگزاری آن زحمات بسیاری کشیده شده است اما درواقع شأن قرآن کریم آن‌طور که باید حفظ نشده است. وی با اشاره به اینکه شهرداری و ارشاد برای برگزاری این نمایشگاه تلاش‌های فراوانی کرده‌اند، تأکید کرد: از تمامی مسئولان خواستاریم حضور جدی‌تری در این مراسمات داشته باشند چراکه این نمایشگاه باید توسعه پیدا کند، با توجه به سال اولی بودن آن به‌منظور تثبیت جایگاه آن در آینده، برای شروع حرکت خوب و مبارکی‌ است. نماینده ولی‌فقیه در استان همدان در ادامه بابیان اینکه غرفه‌های نمایشگاه تخصصی قرآن باید تکمیل‌تر شوند، گفت: نمایشگاه قرآن علاوه بر کتب قرآنی باید در مسائل فهم بهتر قرآن تلاش کند و نبود این امر یک ضعف است. وی افزود: در حال حاضر حضور کتبی که مربوط به تفسیر و فهم قرآن و معارف باشد کمرنگ است، در حقیقت جای خالی یک غرفه که تفهیم قرآنی می‌کند حس می‌شود. وی در پایان با اشاره به سؤال خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه بازدیدهای امام‌جمعه از مناطق حاشیه‌ای شهر همدان و رسیدگی به مشکلات آنان ادامه دارد؟ پاسخ داد: نه‌تنها این کمک‌رسانی‌ها باید دائمی باشد بلکه باید با حضور هرچه پررنگ‌تر مسئولین استانی ادامه پیدا کند. وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در مطالبه گری از مسئولان نیز گفت: اگر مطالبه گری‌ها از مسئولین، توسط رسانه انجام شود قطعاً چنین اقداماتی تأثیر بیشتری خواهد داشت. یادآور می‌شود، نمایشگاه کتاب و ملزومات قرآن کریم تا ۲۷ رمضان در محل تالار قرآن همدان برپا است
جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان
برگزاری محفل انس با قرآن توسط کانون قرآن و عترت جهاد دانشگاهی در مسجد حضرت زهرا (س) دانشگاه صنعتی اصفهان
روز شنبه 4 خرداد 1398 مصادف با 19 رمضان سالروز ضربت خوردن امیرالمومنین علی (ع) ، جمعی از قاریان در مسجد حضرت زهرا (س) دانشگاه صنعتی به اجرای برنامه پرداختند . در این مراسم قاری نوجوان و نخبه استان مهدی آقایی آیاتی از کلام ا... وحی را تلاوت کردند و در ادامه نمازگزاران شاهد اجرای تواشیح و مناجات خوانی این عزیزان بودند . همچنین آقای مهندس موسوی زاده از دیدگاه علمی به بیان توضیحاتی پیرامون برخی از آیات قرآن پرداخته و چند نمونه اعجاز علمی را ارائه نمودند سپس آقای کیانی دانشجوی دکتری علوم قرآنی با تلاوت آیاتی از سوره مبارکه انسان پایان بخش این مراسم شدند .
جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان
برگزاری محفل " انس با قرآن " ویژه همکاران در جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان
به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان محفل انس با قرآن کریم در ایام ماه مبارک رمضان با حضور همکاران برگزار می گردد . آغاز کار روزانه کارکنان با تلاوت همراه با شرح مختصر آیاتی از کلام الهی به مدت 30 دقبقه در ماه مبارک رمضان ضمن بهره وری از فیض لایتناهی کلام وحی ، فضای معنوی و صمیمی کاری را ایجاد کرده است . در این محفل صفحات آغازین جزء آن روز تلاوت می گردد و کارکنان تشویق به تکمیل تلاوت آن جزء پس از پایان ساعت کار خود در آن روز می شوند .
جهاددانشگاهی واحد همدان
برگزاری اولین جلسه کرسی تلاوت و تدبر در قرآن
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ثروتی استاد تفسیر قرآن کریم در اولین جلسه تفسیر سوره حدید، با بیان اینکه قرآن کتابی آسان است، بیان کرد: اگر ترجمه آیات قرآن را برای پیرزن یا پیرمردی روستایی بخوانیم، متوجه معنای آن می شود و چیزی عجیب و غریب در ذهن آن نخواهد بود. وی با اشاره به اولین آیه سوره حدید بیان کرد: سوره با تسبیح خداوند و واژه «سَبَّح» آغاز می‌شود، سبحان همیشه مخصوص خداوند است، نه در قرآن و نه در جای دیگر تسبیح کسی حتی پیامبر(ص) گفته نشده است. این استاد تفسیر با بیان اینکه تسبیح، منزه دانستن از هر عیب و نقصی است، خاطرنشان کرد: از این جهت تسبیح تنها مختص خداست که هر چیزی غیر از او یا عیبی دارد و یا نقصی. تسبیح گفتن خدا و عمل به آیه اول این سوره یعنی دل را از یاد هر که غیر خدا شستن. وی با اشاره به تکرار واژه‌های «سَبِّح» و «یِسَبِّح» در قرآن، تاکید کرد: عالم در حال تسبیح گفتن خداوند است. 648 مرتبه اسم خداوند در قرآن بیان شده است، گاهی این اسامی در کنار هم آمده است، مانند «رحمن الرحیم»، «غفور رحیم» و «عزیز حکیم». وی با اشاره به معنای «عزیز» خاطرنشان کرد: این صفت کلمه‌ای مشترک لفظی است، عزیز در فارسی به معنای دوستداشتنی است، اما در عربی معنای متفاوتی دارد و به معنی شکست‌ناپذیر یا قدرتمندی که دچار شکست نمی‌شود است. حکیم نیز به کسی گفته می‌شود که گفتار و رفتارش بر اساس مصلحت است. این استاد تفسیر یادآور شد: فردی عاقل است اما دارای قدرت نیست، یا کسی علم دارد اما حکمت ندارد اما در مورد خداوند تجمیع صفات باهم است، یعنی خداوند قدرت هر کاری را دارد اما با این حال کار بی حکمت هم انجام نمی دهد، یا قدرتمند است در عین حال مهربان هم هست.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
اجرای دومین دوره طرح دانشجو معلم قرآن در کردستان
گروه فعالیت‌های قرآنی- مرحله دوم طرح دانشجو معلم قرآن کریم با حضور رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی و مسئول طرح دانشجو معلم کشور امروز، هفتم اسفندماه افتتاح شد.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
شرکت ۱۰۰۰ نفر از جوانان کشور در طرح دانشجو معلم قرآن
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی گفت: تا کنون در اجرای طرح دانشجو معلم قرآن هزار دانشجوی کشور شرکت کرده‌اند و تا پایان سال گذشته، ۳۰۰ هزار نفر ساعت به این دانشجویان آموزش داده‌ایم.
انتخاب استان
پیوند های مرتبط
تبلیغات