اعلام رتبه‌های برتر دانشگاه علوم پزشکی اهواز در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ برگزیدگان دانشگاه علوم پزشکی اهواز در بخش‌های معارف، ادبی، طراحی پوستر، ترتیل در بخش استادان و کارکنان در بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شدند.
جهاددانشگاهی همدان
حضور خبرگزاری ایکنای همدان در نمایشگاه قرآن
خبرگزاری بین المللی قران (ایکنا) شعبه همدان به عنوان تنها رسانه در نمایشگاه قرآنی همدان حضور دارد. نمایشگاه قران همدان پس از چندین سال وقفه در برگزاری آن، امسال به همت معاونت فرهنگی شهرداری همدان و اداره کل ارشاد به مدت ده روز از 2 تا 12 خرداد ماه در محل همایش‌های قرآنی در حال برگزاری است. در این نمایشگاه برخی ازانتشارات به عرضه محصولات قرآنی خود می‌پردازند، محفل جزءخوانی روزانه نیز در این مکان در حال برگزاری است و علاوه براین نیز غرفه‌های فرهنگی، قرآنی و مشاوره و حضور طلاب از حوزه علمیه و پاسخ به شبهات قرآنی از بخش‌های جنبی نمایشگاه است. خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) شعبه همدان نیز به عنوان تنها رسانه استان در این نمایشگاه جهت پوشش و بازتاب این برنامه در نمایشگاه حضور دارد.
جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان
مراسم به استقبال بهار قرآن توسط کانون قرآن و عترت جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان برگزار شد
مراسم به استقبال بهار قرآن توسط کانون قرآن و عترت جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان برگزار شد به همت کانون قرآن و عترت جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان مراسم " به استقبال بهار قرآن " با حضور نخبه قرآنی کشور و حافظ کل قرآن کریم آقای رضا نژاد تبریزی برگزار شد . این نخبه قرآنی در سن 20 سالگی در مقطع دکتری علوم قرآنی مشغول به تحصیل هستند و پرداختن به مفاهیم بنیادین قرآن را تنهخا راه سعادت و انس با قرآن را در پیوند عملی با مضامین آن دانستند . طی این مراسم آقای نژاد تبریزی در سخنرانی خود مباحث مفهومی با موضوع " قرآن به مثابه متنی مکتوب یا شفاهی " را بیان کرده و در خصوص " برداشت افراد در زمان های مختلف که از مفهوم اصلی قرآن فاصله گرفته است " ایراد سخن نمودند . در پایان با طرح پرسش توسط دانشجویان که گواه بر توجه و علاقه حضار در امور قرآنی بود ، توسط ایشان پاسخ داده شد .
جهاددانشگاهی واحد همدان
مقابله با حب جاه در پذیرفتن مسئولیت؛ سفارش حضرت امیر(ع) به مالک اشتر /جلسه سوم
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه ‌بین شهوت‌های انسانی آخرین حبی که از دل ‌مؤمن خارج می‌شود حب جاه است، توضیح داد: مقابله با این شهوت قدرتمند یکی از عناصر خودسازی است که حضرت امیر(ع) این نکته را در نامه خود به مالک تأکید می‌کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا محمدی‌پیام، استاد حوزه و دانشگاه در سومین جلسه تفسیر نامه ۵۳ نهج‌البلاغه که نامه‌ای خطاب به مالک اشتر است، روز گذشته، ۲ دی‌ماه در دانشگاه بوعلی‌سینا به همت این خبرگزاری برگزار شد، اظهار کرد: بعد از آنکه حضرت امیر(ع) مالک را به خودسازی سفارش کرد مسئولیت را به او می‌سپارد و امام علی(ع) برای مالک اشتر دعا می‌کند که ختم کار او شهادت باشد. وی افزود: تصدی مسئولیت‌های ما در هر مقامی که هستیم یک تکلیف است که این تکلیف بار سنگینی را بر دوش ما می‌گذارد لذا لازم است فردی که مسئولیت بزرگی را می‌پذیرد دیگران به یار‌ی‌اش بیایند. این استاد دانشگاه با اشاره به فراز «وَ اَمَرَهُ اَنْ يَكْسِرَ نَفْسَهُ عِنْدَ الشَّهَواتِ، او را دستور مى دهد که نفس را به وقت خواسته‌هاى نابجا درهم شکند» بیان کرد: به قدرت رسیدن و پذیرفتن یک مسئولیت برای انسان‌ها شهوتی بسیار قوی است که مقابله با آن نیز بسیار دشوار، همانطور که در طول تاریخ افرادی هستند که برای رسیدن به یک مقام حاضر به هر کاری شده‌اند، همچون عمر سعد که برای گرفتن حکومت ملک ری حاضر به کشتن امام حسین(ع) شد. محمدی‌پیام یادآور شد: این نامه برای مالک اشتر نوشته شده که به سمت مصر برای حکومت روان است، مصر از لحاظ موقعیت و وسعت با ری بسیار متفاوت است لذا امام(ع) در این نامه به حب قدرت که مسئله‌ای بسیار آسیب‌زا است تاکید می‌کنند. وی با اشاره به اینکه در بین شهوت‌های انسانی آخرین حبی که از دل فرد مومن خارج می‌شود حب جاه است، توضیح داد: به دلیل قدرتمند بودن این شهوت یکی از عناصر خودسازی مقابله با این شهوت است.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
در میزگرد تخصصی ایکنای کردستان بررسی شد؛از توسعه چهل‌ساله فعالیت‌های قرآنی در کشور تا فاصله داشتن با وضعیت مطلوب
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ اکنون که در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم، وقتی داشته‌های ملت ایران پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف با حکومت ۳۷ ساله پهلوی مقایسه کنیم، در می‌یابیم که با وجود همه دشمنی‌های نظام سلطه با انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی برآمده از آن، در گذشته ایران در کجا بوده و امروز در کجا ایستاده‌است.
جهاد دانشگاهی همدان
خودسازی؛ اولین فرمان حضرت امیر(ع) به مالک اشتر
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در ابتدای نامه ۵۳ نهج‌البلاغه به خودسازی اشاره شده است، گفت: خودسازی دارای مراحلی است که رعایت تقوای الهی اولین مرحله آن است، اینکه مؤمن از گناه پرهیز و ظرف وجودی خود را از گناه خالی کند. حجت‌الاسلام محمدرضا محمدی‌پیام، استاد حوزه و دانشگاه در دومین جلسه تفسیرنامه ۵۳ نهج البلاغه که به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی همدان در دانشگاه بوعلی سینا، بعدازظهر روز گذشته، ۲۴ آذرماه برگزار شد، اظهار کرد: در ابتدای این نامه امام علی(ع) مالک را به دونکته «خودسازی» و «مسئولیت‌پذیری» سفارش می‌کند. وی افزود: امام(ع) به مالک یادآور می‌شود به نحوی رفتار کند که همانطور که در مورد حکومت پیشینیان مردم قضاوت کرده‌اند، حکومت او را به بهترین شکل قضاوت کنند. وی با اشاره به یکی از فرازهای این نامه که به «ایثار» سفارش شده است، گفت: «اَمَرَهُ بِتَقْوَى اللّهِ، وَ ايثارِ طاعَتِهِ، وَ اتِّباعِ ما اَمَرَ بِهِ فى كِتابِهِ او را فرمان مى دهد به تقواى الهى، و مقدم داشتن طاعت خدا، و پیروى آنچه را که خداوند در کتابش» ایثار به معنای اثر دادن دیگران و جایگزین کردن آنان به جای خود در منافع است به نحوی که حاکم در حکومت داری خود دیگران را اولویت قرار دهد، اثر دیگران را اعمال کند، تقوای الهی و اطاعت الهی را مقدم شمارد و به نفع طاعت الهی کناره‌گیری کند.
انتخاب استان
پیوند های مرتبط
تبلیغات